Ligeløn?
Socialpædagogernes formand på TV2 News og P1 om ligeløn
Nyt
27.05.10
På TV2 News og på P1 Formiddag kan du høre Socialpædagogernes holdning til ligeløn
Socialpædagogernes formand, Kirsten Nissen, giver i aften - torsdag den 27. maj - sit besyv med om ligeløn på TV2 News kl. 19.25. Anledningen er den kommende rapport, som bliver offentliggjort af Lønkommissionen i morgen - fredag den 28. maj 2010 kl. 10.
Kirsten Nissen er også gæst i hos Poul Friis i P1 Formiddag fredag den 28. maj kl. 9.09. Her vil Kirsten Nissen, som formand for 35.000 medlemmer på det pædagogiske område, diskutere kvinder og ligeløn. Se mere om P1-programmet.
Fredag den 28. maj kl. 11 holdes der desuden pressemøde - også i forbindelse med offentliggørelsen af Lønkommissionens rapport. Bag pressemødet står Sundhedskartellet, BUPL,
Dansk Socialrådgiverforening og Socialpædagogernes Landsforbund. Og Kirsten Nissen vil også ved denne lejlighed fremlægge sine synspunkter om ligeløn - læs i øvrigt invitationen til det fælles pressemøde i forbindelse med lønkommissionens rapport.